
Az én házi kenyerem
- Gergely Gy. Pékség Magyar Sütés
március 1, 2015
Ez a kenyér recept jó néhány átalakításon átesett, mire ezt a jól bevált és gyakran sütött változatot elértem. Viszont annak ellenére, hogy teljes kiőrlésű liszttel illetve rozsliszttel készül, egyáltalán nem sűrű a belseje, hanem inkább könnyű lukacsos. Az íze is nagyon finom, arról nem is beszélve hogy egy hét után sem esik szét.
- Előkészítés: 4 óra
- Teljes idő: 4 óra 55 perc
-
4 óra
55 perc
4 óra 55 perc
Elkészítés
Első nap reggel
50 g kovászmagot elkeverek 0,5 dl langyos vízzel, 25 g kenyérliszttel és 25 g teljes kiőrlésű rozsliszttel, majd egy dunsztos üvegben lezárva félreteszem 24 órára.
Második nap reggel
Az előző napi kovászt elkeverem 0,5 dl langyos vízzel és 80 g kenyérliszttel, majd az üvegben lezárva ismét félreteszem.
Második nap este
10-12 óra alatt a kovász duplájára nő az üvegben. Ekkor egy keverőtálba öntöm, majd 0,5 dl langyos vízzel és 100 g kenyérliszttel jól összekeverem. A keverőtálat fóliával lefedem, majd egész éjszakára a konyhapulton hagyom, kb. 10-12 óra alatt alaposan túlkeljen.
Harmadik nap reggel
A kimért lisztkeveréket, a sót, a sikért, a joghurtot és egy kevés vizet a túlkelt előtésztához adom, majd a vizet folyamatosan adagolva 8-10 perc alatt alaposan meggyúrom a tésztát. A vége felé megcsorgatom az olajjal, és a végén így gyúrom, míg egy éppen csak kicsit ragacsos, fényes és ruganyos tésztát kapok. Ezután fóliával lefedve 20 percig pihentetem.
Még egyszer átgyúrom a tésztát, most már azonban csak könnyedén, rövid ideig, majd újabb 30 percig pihentetem.
Ha letelt az idő, lisztezett felületen egyszer meghajtogatom, majd újabb 20 perc pihentetés következik. Ezután még egy hajtogatás, majd a tésztát egy kelesztőtálba teszem és 40 percig kelesztem. A hajtogatás megnézhető itt: A kenyértészta hajtogatása
A kelesztés után megformázom a kenyeret, majd kelesztőkosárban, egy kicsit beolajozott fóliával letakarva további két órát kelesztem. A kelesztési idő egyébként nagyban függ attól, hogy milyen erős a kovászunk. Akkor jó a kenyér, ha a mérete legalább megduplázódik, illetve ha lisztes ujjal óvatosan megbökjük, és már nem ugrik vissza rugalmasan a horpadás, hanem benyomódva marad az ujjunk nyoma.
Közben a sütőt előmelegítem 235 fokra, amelynek az aljára egy edényben hideg vizet teszek, hogy a megfelelő "gőzös" hatású hőfokot kapjam.
Ha kenyér megkelt, óvatosan egy sütőpapírral bélelt sütőlapra fordítom, és egy éles pengével bemetszem a tetejét, majd gyorsan a sütőbe teszem. 10 percig sütöm 235 fokon, majd visszaveszem a sütő hőmérsékletét 200 fokra, és további 45 percig sütöm a kenyeret.